KESKAEGSE KLOOSTRI VAIMSUS

PROGRAMMIDE LÜHIKIRJELDUS ja HINNAKIRI

Mauritiuse Instituudi, Keskaja Vaimsuse Keskuse ning Tallinna Linnamuuseumi poolt turistidele välja pakutavad elamusprogrammid

KESKAEGSE KLOOSTRI VAIMSUS, mis koosneb:

1) baasprogrammist;
2) eriprogrammidest;
3) programmi lisadest.

Kuni 31. detsembrini 2019 ei lisandu hindadele käibemaksu. Juhul kui soovitakse tellida programme täiendavaid lisasid, siis lisandub käibemaks.

Baasprogramm

KESKAEGSE KLOOSTRI VAIMSUS“ on turismiprogramm, mis tutvustab Tallinna Dominiiklaste kloostri kõige paremini säilinud ning kõige enam ajaloolist huvi pakkuvat osa. Kunstiajaloolaste kinnituse kohaselt (vt. E. Tool-Marran, Tallinna Dominiiklaste Klooster, lk. 49) on „kloostri kolmetiivalisest klausuurist ainsana säilinud idatiiva ruumid, kus asusid kloostri kõige spetsiifilisema iseloomuga ning seega ka kõige tähtsamad ruumid – Sakristei, kapiitlisaal, dormitoorium munkadele, priori eluruumid, raamatukogu, refektoorium jt.“

Programm algab Dominiiklaste kloostri idapoolsest (Müürivahe tn. poolsest) kloostrihoovist.  Ajastukohaselt riietatud programmijuht tervitab külastajaid ning juhatab turistid ajaloolisele ringkäigule keskaegsesse kloostrimaailma.

Ringkäik tutvustab külastajatele keskaegse kloostri klausuuri ruume (dormitoorium, idaristikäik, Sakristei, kapiitlisaal (konvendisaal) jt., millest mõned (prior Mauritiuse eluruum ning vana raamatukoguruum – Librarium Mauritanum on Mauritiuse Instituudi poolt koostöös Tallinna linna kultuuriväärtuste Ametiga renoveeritud ning mida eksponeeritakse avalikkusele alates  2004 a.

Ringkäigu ajal jutustab programmijuht keskaja kloostri vaimsusest ning munkluse põhimõtetest. Lustakad lood rahva seas populaarsete jutlustajamunkade ning toomhärrade rivaliteedist lubavad paremini mõista kloostri keskset rolli keskaegse Tallinna elukorralduses. Eestimaa esimese õpetlase Mauritiuse karismaatilisest isikust ja dominikaani ordu rollist keskaegsete ülikoolide hariduselus räägitakse tema eluruumi ja raamatukogu vaadeldes. Peatutakse ka munkade abiga Tallinnale kooliõiguse kättevõitlemise dramaatilistel seikadel.

Teekonnal idaristikäigust Sakristeisse tutvustaatakse kloostri arhitektuuri. Programmijuht räägib Harju-Virumaa rüütelkonna traditsioonist pidada oma meestepäevi kloostri vaikivate müüride vahel. Sakristeis on külastajatel võimalus testida kloostrilikööri ning lähemalt uurida muistse Tallinna raidkivimeistrite eksponeeritud loomingut, mida Tallinna Linnamuuseum lähiajal veelgi täiendab.

Dormitooriumis valmistab programmi juht külastajad ette sisenemiseks kloostri kapiitlisaali vaimsesse energiavälja. Külastajatele kätte jagatud küünlad ning kapiitlisaali haruldane akustika võimaldavad sensitiivsematel külastajatel kogeda kapiitlisaali energeetilist jõudu ning seeläbi sügavamalt tunnetada müstika kohta keskaegses kloostris.

Märkus: Sõltuvalt baasprogrammi juurde tellitud lisadest on võimalikud muudatused programmi kestvuse ajal ning lõpu või alguse suhtes. Algus ning lõpp võib sõltuda sellest, kas tellitakse lisana juurde lauljaid, muusikuid või soovitakse ringkäiku alustada või lõpetada Katariina käigu külastamisega.

 • Baasprogrammi hind – 250 €.
  Kui rühmas on üle 20 inimese, lisandub 10  iga inimese kohta alates 21-sest.

 • Programm kestab 35-50 minutit.

Eriprogrammid

Eriprogrammid on mõeldud nendele, kes tunnevad sügavamat huvi sisenemaks keskaegse kloostri vaimsesse olustikku. Programm sisaldab ka baasprogrammilist kloostri ruumide tutvustust.

Eriprogrammide hinnad kehtivad rühmadele kuni 25 inimest. Kui rühmas on üle 25 inimese, lisandub 10  iga inimese kohta alates 26-ndast.

”Kohtumine Einar Laignaga” – võimalus matkata keskaja maailma läbi vestluse unikaalse isiksusega.

Kohtumine kestab 45-60 min. Hind – 250-500 €.

 

 

 

”Kohtumine Ristirüütliga” – Sissejuhatus mõõga filosoofiasse Vaimulike rüütliorude tutvustamine. Rüütliordud keskaegses Tallinnas. Relvade demonstratsioon.

Programm kestab 45-60 min. Hind – 250-300 €.


 

 

”Kohtumine prior Mauritiusega” – Kloostri prior ja Albertus Magnuse õpilane Mauritius (XIII sajandist) süütab külastajate südametes vaimsuse leegi. Jututeemadeks on kloostrikoolid ning gooti vaimsus.

Programm kestab 45-60 min. Hind – 250-300 €.

 

 

 

”Müstiline õhtu kloostris” - Meditatiivne programm koos vaimsete abimeestega.  Küünalde ning tõrvikutega illumineeritud klooster sümboliseerib valguse ja varju võitlust ning valguse võitu inimese hinges.

Programmi kestvus 1,5 – 4 tundi. Hind sõltuvalt programmi pikkusest 450-700 €.

 

 

 •  

   

   

   

   

   

   

   

  Täiendav info programmide kohta ning nende tellimine:
  Mauritiuse Instituut, tel: +372 51 12 536, e-mail: info@paideia.ee

   

  EVENTS

  QUICK LINKS

  CONTACT US

   
   
  Institutum Mauritanum

  Müürivahe 33
  10140 Tallinn, Estonia

  Phone: +372 5112536
  E-mail: info@paideia.ee

  Reg No. 80075928
  Bank account in SEB: 10022036591001